Aleksandar Cvjetković

Rođen je 31.siječnja 1958. u Sisku. Akademiju za kazalište, film i televiziju, studij Gluma završio je u Zagrebu, kao diplomirani glumac. Stalni je član u Drami HNK Ivan pl. Zajc od 2018. godine. Od 1992. radio je kao profesor glume na Scuola di Recitazione del Teatro Stabile di Genova.


Uloge u HNK Ivan pl. Zajc


Uloge u Hrvatskoj drami:

Nepoznati / Stefan Heinz (producent) – “Michelangelo” Milan Marković po motivima M. Krleže, r: Sebastijan Horvat, 2018.;
Narator– “Voda”, V. Nazor, r: Matija Ferlin, 2018.;
Socijalni radnik, – “Naš odgoj”, Verdana Klepica, r: Renata Carola Gatica, 2018.;


Uloge izvan HNK Ivan pl. Zajc


Uloge u drugim kazalištima u Hrvatskoj:

  • “Spašeni” E. Bond, r: R. Šerbedžija;
  • “Hamlet” W. Shakesperae, r: J. Menzel 1982. Dubrovačke ljetne igre;
  • “Pulcinella capitano del popolo” Luigi Compagnone, r: Egisto Marcucci, 1984., HNKSplit/Emilia Romagna Teatro-Teatro (Progetto Teatro Europa Mediterraneo);
  • “Šiptar” , r: Lj. Ristić; 1985., NP Subotica;
  • “Otelo” W. Shakesperae, r: N. Kokotović; 1986.;
  • Richard – “Richard III” W. Shakespeare, r: Aleksandar Cvjetković, 1986., KPGT;
  • “Škola za žene” Moliere,r: J. Pipan;
  • “Orestija” Eshil, r: E. T. Buntauli;
  • Daniel de Bosola, vojvotkinjin glavni konjušar – “Orestija” J. Webster, r: J. Pipan, 1988.,
    Gavella;
  • “Titus Andronicus” W. Shakespeare, r: D. Jovanović; 1989., NP Subotica;
  • “Odisej i sin”Veno Taufer, r: Vito Taufer, 1990., ZKM Zagreb;
  • “Bauhus” Slobodan Šnajder, r: Paolo Magelli, 1990., ZKM Zagreb;
  • Vonik i satir – “Hekuba” Marin Držić, r: I. Boban, 1991., Dubrovačke ljetne igre;
  • Jazon – “Medeja” Euripid, r: L. Udovički, 2002. Teatar Ullyssess;
  • “Marat-Sade” P. Weiss, r: L. Udovički, 2003., Teatar Ullyssess;
  • “Hamlet” W. Shakespeare, r: L. Udovički, 2004., Teatar Ullyssess;
  • “Kad se mi mrtvi Pokoljemo” N. Mitrović, r: T. Pavković, 2007., HNK Split;
  • Tuba (1952 – 2003), general i privatni poduzetnik, Hrvat – “Moderna vremena” Alessandro Trigona Occhipinti, r: N. Delmestre, 2007., HNK Split;
  • Tezej – “Fedra” J. Racine, r: L. Marco Sciaccaluga, 2008., 54. Splitsko ljeto;
  • Grgo – “Riva i druxi” M. Rakovac, r: L. Zappia, 2008., INK Pula u suradnji s Talijanskom dramom HNK Ivana pl. Zajca;
  • Ive Škik– «Blak» M. Rakovac, r: I. Pletikos, 2015., INK Pula;

Uloge u inozemstvu:

  • “Roberto zucco” Koltès, r: Marco Sciaccaluga, 1992., Teatro satbile di Genova;
  • “La ciociara” Alberto Moravia, r: Aldo Reggiani,;
  • Riccardo – “Riccardo III” W. Shakespeare, r: Aleksandar Cvjetković, 1993., Teatro di Ricerca Salento;
  • Stanley “Un tram che si chiama desiderio” T. Williams, r: Elio De Capitani, 1993., Teatro Eliseo di Roma;
  • Il conte “Le false confidenze” Marivaux, r: Marco Sciaccaluga, 1996., Teatro satbile di Genova;
  • “Lo storpio di inishmaan” Martin Mc Donagh, r: Marco Sciaccaluga, 1998., Teatro satbile di Genova;
  • Ivan Markoff  “Le tigri” Gian Piero Bona, r: Marco Sciaccaluga, 1998., Teatro satbile di Genova;
  • “Il ventaglio di lady windermere” Oscar Wilde, r: Marco Sciaccaluga, 1998., Teatro satbile di Genova;
  • Il padre– “Sei personaggi.com” Edoardo Sanguineti, r: Andrea Liberovici, 2001., Teatro satbile di Genova;

Nastupi u filmovim i TV dramama:

  • Rico – “Velo misto” serija, r: Joakim Marušić, 1980.;
  • Davor – “Nepokoreni grad” serija, r: E. Galić, 1982.;
  • Telegrafist- djelatnik OZN-e – “Zamke” serija, r: B. Makarović, 1983.;
  • Stražar – “Dvanaestorica žigosanih” Igrani film, r: L. H. Katzin, 1988.;
  • “Tartif/Tartuffe” Moliere, Igrani film, r: Lj. Ristić i Ž. Žilnik, 1988.;
  • Njemački vojnik – “Born to ride” Moliere, Igrani film, r: G. Baker, 1991.;
  • Dosso – “La vita cambia” Igrani film, r: Gianluigi Calderone, 2000.;
  • Federico Nuti– “A deadly compromise” Igrani film, r: Giovanni Robbiano, 2000.;
  • Landlord– “Santa Maradona” igrani film, r: Marco Ponti, 2001.;
  • Kirilov– “Incantesime/Čarolije” serija, r: Giovanni Robbiano, 2002/2007.;
  • “Fever” Igrani film, r: C. G. Nero, 2002.;
  • “Le stagioni del cuore” serija,, r: C. G. Nero, 2004.;
  • Ivica – “Verso nord” serija,, r: Stefano Reali, 2004.;
  • “L’uomo del sottosuolo” igrani film,, r: C. Giovannesi, 2005.;
  • Darkov otac – “Padre speranza” igrani film,, r: R. Deodato, 2005.;
  • Erak – “La moglie cinese” serija,, r: A. Grimaldi, 2006.;
  • Boris Ivanon – “48 ore” serija,, r: E. Puglielli, 2006.;
  • Ugostitelj agent – “Odmori se, zaslužio si” serija, 2006.;
  • Franco Smerducci – “Naša mala klinika” sitcom, 2006.;
  • Marko “Čens” Prilika – “Balkan Inc” serija, 2006.;
  • Emo – «”Hermano” igrani film, r: G. Robbiano, 2007.;
  • Inspektor Vinko Mogućnost – “Bitange i princeze” serija, 2007.;
  • Prof. Letinić – “Stipe uz gostima” serija, r: O. Sviličić, 2011.;
  • Bekim Halilaj – “Počivali u miru” serija, 2013.;
  • Zlatan Škarica – “Ruža vjetrova” serija, 2013.;
  • Ivan Franić – “Tajne” serija, 2013./2014.;
  • Petar Kolar – “Vatre ivanjske” serija, 2014./2015.;
  • Mario Kardum – “Novine” serija, 2016./2017.;
  • Maks – “Prava žena” serija, 2016.;
  • Miroslav Leskovar – “Čista ljubav” serija, 2017.;