Jelena Lopatić

Glumica

Jelena Lopatić rođena je 10. listopada 1980., u Rijeci. Akademiju dramske umjetnosti u Zgrebu, završila kao diplomirana glumica, 2006. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci diplomirala je hrvatski jezik i književnost i filozofiju. Stalna je članica u Drami HNK Ivan pl. Zajc od srpnja 2007. godine. Na Sveučilištu u Rijeci, studij Gluma i mediji bila je vanjska suradnica od 2013.- 2017. Jedna je od izvođača inkluzivnih dramskih radionica unutar projekta 5. Ansambl (HNK Ivana pl. Zajca, Grad Rijeka i Centar za odgoj i obrazovanje). Godine 2017. promovirana je u prvakinju drame.


Uloge u HNK Ivan pl. Zajc

  • Dječak – “Velika Tilda”, W. Shakespeare, r: Nenni Delmestre, 2000.;
  • Maja – “Nedjeljni ručak”, Ivica Prtenjača, r: Tomica Pavković, 2007.
  • Jelena – “Turbofolk”, Oliver Frljić, r: Oliver Frljić, 2008.;
  • Ona – “Crnac”, Tatjana Gromača, r: Tomi Janežić, 2009.;
  • Pudlica –”Škrtac”, J. B. Moliere, r: Oliver Frljić, 2009.;
  • Kor – “Med+pepeo iznad ponora”,Christelle Harbonn, François-Michel Pesenti (po motivima Eshila, Sofokla i Euripida), r: François-Michel Pesenti, 2009.;
  • Pepeljuga –”Opća bolnica”, Hristo Bojčev, r: Matjaž Latin, 2009.;
  • Lizistrata – “Lizistrata”, Aristofan, r: Robert Alfodi, 2010.;
  • Zora – “Da je proklet Kam”, prema motivima Kamova Lary Zappia, r: Lary Zappia, 2010.
  • Jimmy II, prosjak, policajac – “Opera za tri groša” Bertol Brecht, Kurt Weill, r: Eduard Miler, 2010.;
  • Irina – “Tri sestre” Antun Pavlovič Čehov; r: Eduard Miler, 2011;
  • Aba, konobarica – “Baba Jaga je snijela jaje” Dubravka Ugrešić; r: Ivica Buljan, 2011;
  • Hadami – “Sjajno mjesto za nesreću” Damir Karakaš, r: Dalibor Matanić, 2011.;
  • Pokojnik, dio Coctaila – “Diskretni šarm buržoazije” Prema motivima istoimenog filma Luisa Bunuela, r: Staša Zurovac, 2011;
  • Yinhu – “Život lude” Ryunosuke Akutagawa, r: David Doiashvili, 2011;
  • Anđeo – “Dabogda te majka rodila” Vedrana Rudan, r: Tatjana Mandić Rigonat, 2012.;
  • Vilenjak Puk, Filostrat – “San ivanjske noći” William Shakespeare, r: David Doiashvili, 2013;
  • Više uloga – “Hrvatsko Glumište” Oliver Frljić/Marin Blažević, r: O. Frljić, 2014
  • Liječnica – “Don Quijote” M. de Cervantes, r: Kokan Mladenović, 2014.;
  • Tereza– “Amerika” franz Kafka; režija: Janusz Kica, 2014.;
  • Ana – “Zajedno” po motivima filma Lukas Moodyssona, r: Matjaž Latin, 2014.;
  • Kći – “Nad grobom glupe Europe” Milan Marković, po motivima M. Krleže, r: Sebastian Horvat, 2015
  • Više uloga –”Trilogija o hrvatskom fašizmu”, Oliver Frljić/Marin Blažević, r:Oliver Frljić, 2015.;
  • Više uloga – “Životinjska farma” G. Orwell, r: Andraš Urban, 2015.;
  • Više uloga – “Vincent” Olja Lozica, r: Olja Lozica, 2015.;
  • Behemot, Kajfa – “Majstor i Margarita”, M. Bulgakov, r: Selma Spahić, 2016.;
  • Pentesileja – “Kasandra”, C. Wolf, r: Nada Kokotović, 2016.;
  • Dvorska luda – “Labuđe jezero” P. I. Čajkovski, r: Staša Zurovac, 2017.;
  • Andrew Stuart (inžinjer), Sir Francis Cromarty (general engleske vojske), sudac, Proctor, Henrietta (žena kapetana Speedyja) – “Put oko svijeta za 80 dana” Jules Verne, r: Matjaž Pograjc, 2017.;
  • Helena – “Jesenja sonata”, Ingmar Bergman, režija Ana Tomović, 2017.;
  • Bogorodica i Sonja (asistentica) – “Michelangelo” Milan Marković po motivima M. Krleže, r: Sebastijan Horvat, 2018.;
  • Vlado – “Voda”, V. Nazor, r: Matija Ferlin, 2018.;
    Monodrama – “Down, by low “, M. Čuljak, r: Mila Čuljak, 2018.;

Uloge izvan HNK Ivan pl. Zajc

Uloge u drugim kazalištima u Hrvatskoj:

  • Koautor i izvođač – “Olakšanje-relief”, r: Fritz Vogels i Žak Branko Valenta, 2002., Summer academy MAPA Berlin i Udruga za scenske umjetnosti Prostor +, Rijeka,
  • Koautor, izvođač i autor instalacije – “Trsatske stube” mentor-koautor: Žak Branko Valenta, 2003., kazališni projekt na specifičnoj lokaciji, Prostor +, Rijeka;
  • Pripovjedač i izvođač – “Kafka 3” po motivima Kafkinog Preobražaja, r: Borna Baletić, 2003., Institucija Zagreb;
  • Jere – “TIRZA ili slast na ustima šumskog demona” Damir Zlatar Frey, r: Damir Zlatar Frey, 2004., GDK Gavella;
  • Puma, kor – “Doktor Dolittle”, Hugh Lofting, r: Boris Kovačević, 2004., Zagrebačko kazalište mladih ZeKaeM;
  • Pripovjedač –”Šaljive narodne priče”, narodne priče, r: Swy Skup, 2005., Dječje kazalište Smješko, Zagreb,;
  • Djevojčica– “Igra” po motivima istoimenog animiranog filma Dušana Vukotića, r: Mario Kovač, 2005., Dječje kazalište Dubrava, Zagreb;
  • Dječak Olaf – “Stupovi društva”, Henrik Ibsen, r: Tomislav Pavković, 2005., GDK Gavella;
  • Izvođač – “Ex-pozicija” – operacija grad II dio, Jelena Lopatić, r: Boris Bakal, 2005., Bacači sjenki, Zagreb;
  • Izvođač i koautor – “Dantonova smrt”, Georg Buchner, r: Oliver Frljić, 2005., ADU i Banana Guerilla, Zagreb;
  • Mala – “Zapadni kolodvor”, Ksenija Zec, r: Ksenija Zec, 2006., Mala, Teatar Exit, Zagreb;
  • Izvođač, koautor – “DDR-Dobrodošli u Rijeku”, Žak Valenta, r: Žak Valenta, 2006., kazališni projekt na specifičnoj lokaciji, Udruga za scenske umjetnosti Prostor +, Rijeka;
  • Pingvini – “Pingvini ne znaju ispeći kolač sa sirom”, Ulrich Hub, r: Damir Mađarić Perković, 2006., Dječje kazalište Dubrava, Zagreb;
  • Trbonja – “Dugonja, Trbonja i Vidonja”, Karel Jaromir Erben, r: Franka Perković, 2006., Dječje kazalište Dubrava, Zagreb;
  • Jelena – “Gdje je nestao Božo B?”, O. Lozica, r: Olja Lozica, 2007., Teatar ITD, Zagreb;
  • Izvođač – “Odmor od povijesti”, B. Bakal, r: Boris Bakal, 2008., Bacači sjenki, predstava i instalacija u urbanom prostoru u suradnji s knjižnicom “Bogdan Ogrizovic” , Zagreb;
  • Oko – “Metak za sve”, Dušan Spasojević, r: Nemanja Ranković, 2010., HKD Teatar Rijeka;
  • Glasnik – “Kralj Edip”, Sofoklo, r: Eduard Miler, 2011., Dubrovačke ljetne igre;
  • Narator – “Obrana Sokratova”, Prema Platonovu izvorniku, r: Tomi Janežič, 2013., Dubrovačke ljetne igre;
  • Jelena-vodič – “Otac hrabrost”, Boris Bakal, r: Boris Bakal, 2013., Dubrovačke ljetne igre;
  • Aleksandra, Gordana – “Aleksandra Zec”, Olivera Frljića, r: Olivera Frljića, 2014., HKD Teatar Rijeka;
  • Zborovođa,susjeda –”Antigona-2000 godina kasnije”, Sofoklo, r: Lenka Udovički, 2015., Ulysses kazalište, Tvrđava Minor,Mali Brijun,

Uloge u inozemstvu:

  • Mopsos – “Argonaut 2000”, r: Pedro Alvarez Ossorio, 2000., , Instituto Internacional del Teatro Mediteraneo, Madrid

Nastupi u filmovim:

  • Julija – “Što je muškarac bez brkova” igrani film, r: Hrvoje Hribar, 2005., produkcija: FIZ PRODUCTION d.o.o., HRT, Hrvatski filmski savez, VIZIJE SFT d.o.o.;
  • Veronika – “Snivaj, zlato moje” igrani film, r: Neven Hitrec, 2005., produkcija: HRT, Interfilm produkcija d.o.o.;
  • Lidija – “Čovjek ispod stola” igrani film, r: Neven Hitrec, 2009.;
  • Vesna – “Otpadnici” kratki igrani film, r: Petar Orešković, 2009., produkcija ADU, Zagreb ;
  • Pacijentica– “Ljudožder vegeterijanac” igrani film, r: Branko Schmidt, 2012., produkcija Telefilm;
  • Iva– “Zagrebačke priče vol. 3” omnibus igrani dugometražni, žanr drama, epizoda omnibusa “Munja“, r: Radoslav Jovanov Gonzo, 2015.; produkcija Propeler Film; koprodukcija Alka film, Zagreb Film Festival;
  • Vilenjak– “Anka” prema romanu “Anka Brazilijanka” Mate Lovraka, dugometražni igrani film za djecu, r: Dejan Aćimović, 2016., produkcija DA film (HR), koprodukcija 13 Production (FR), Cantos Bros (FR), Hrvatska radiotelevizija (HR);

Televizija:

  • Nora Norčić – “Nora Fora” interaktivna, animirana igra za mlade (prema licenci danskog animiranog studija TV Animation), r:, 2004./2005./2006./2007., HRT Zagreb;
  • Ljerkaica – “Žutokljunac” dječji program, emisija u živo, r:, 2005./2006./2007., HRT Zagreb;
  • Tina – “Kazalište u kući” humoristična serija, r: Robert Orhel, Tomislav Rukavina, 2006./2007., HRT Zagreb;
  • Božena – “Cimmer fraj” sitcom, r: Pero Orešković, Silvio Jasenković, 2006., Nova TV Zagreb;
  • Gost u epizodi “Prosidba”, uloga: Alma – “Luda kuća” humoristična serija, r: Danilo Šerbedžija, 2006., Nova TV Zagreb;

Režija:

  • “Zoe” autor Damir Miloš, izvedba Kazališna radionica Malik, Rijeka, premijere 11. i 12. ožujka 2008., HKD teatar, Rijeka; nominacija zanajbolju režiju 48. festivala hrvatskih kazališnih amatera u Kastvu, te posebno priznanje 48. festivala hrvatskih kazališnih amatera u Kastvu “za radost i svježinu igre s nizom stilskih i maštovitih rješenja“.
  • “Neobično dijete”, kazališna predstava inspirirana zbirkom pjesama Tima Burtona The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories; režija Jelena Lopatić i Jasmin Mekić; izvedba Kazališna radionica Malik, Rijeka, premijere 7.i 8. ožujka 2009., HKD teatar, Rijeka; predstava sudjeluje: ožujak 2009., Zagreb, Dječje kazalište Dubrava; svibanj 2009., Sisak, Gradsko kazalište-Dom kulture Sisak (Kristalna Kocka Vedrine), 11. međunarodni festival dječjih kazališta Maslačak. Obnova predstave “Neobično dijete” s novom generacijom polaznika Kazališne radionice Malik,premijera 16.5.2016.

Nagrade i priznanja:

  • Zlatni smijeh, Dani satire 2011. za ulogu Plesačice na žici u «Cirkus destetika» D. Harmsa u režiji Aleksandra Popovskog, 2011.;
  • Zlatni smijeh, Dani satire 2015. za ulogu Mollie u predstavi «Životinjska farma» G. Orwela u režiji Andraša Urbana, 2015.
  • Posebno priznanje HNK Ivana pl. Zajca za najbolji glumački par sezone 2007./2008.,Jelena Lopatić i Alen Liverić za uloge Jelene i Alena u “Turbofolk” Olivera Frljića, u režiji Olivera Frljića, 2008.;
  • Zlata Nikolić, Nagrada Hnk Ivan pl. Zajc – najbolja ženska uloga u sezoni 2008./2009.- za ulogu Ona u “Crnac”, Tatjane Gromače, u režiji Tomija Janežića, 2009.;
  • Specijalna nagrada Ardalion, te nagrada Ardalion za najboljeg mladoga glumca, 14. JPF, Međunarodni festival bez prijevoda (13.-20. travnja 2010.) Festival u Užicama, Srbija , za ulogu Jelene u “Turbofolk”, Olivera Frljića, u režiji Olivera Frljića, 2010.;
  • Avdo Mujčinović, nagrada koju dodjeljuje list “Politika” za najboljeg mladog glumca/glumicu, za ulogu u “Turbofolk”, Olivera Frljića, u režiji Olivera Frljić na 14. JPF, Međunarodni festival bez prijevoda (13.-20. travnja 2010.) Festival u Užicama, Srbija;
  • Marul 20 . Marulićevi dani 2010. za ulogu Ona u “Crnac”, Tatjane Gromače, u režiji Tomija Janežića, 2010.;
  • Nagrada za najboljeg glumca-glumicu , Teatar Fest “Petar Kočiš” 2010. ,Banja Luka, za ulogu Jelene u “Turbofolk”, Olivera Frljića, u režiji Olivera Frljića, 2010.;
  • Nagrada za najboljeg glumca-glumicu, 18. Međunarodni festival malih scena, 2011., za ulogu Jinhua u “Život lude” Ryunosuke Akutagawa, u režiji David Doiashvilia, 2011;
  • Nagrada za glumačku bravuru, 6. festival Mediteranskog teatra Purgatorije 2011, za ulogu Jelene u “Turbofolk”, Olivera Frljića, u režiji Olivera Frljića, 2011.;
  • Nagrada Andreja Blagojević za najbolje ostvarenu žensku ulogu u programu Hrvatske drame u sezoni 2014/2015: za ulogu u predstavi “Trilogija o hrvatskom fašizmu” Olivera Frljića i Marina Blaževića, u režiji Olivera Frljića, za ulogu u predstavi “Vincent” Olje Lozice, u režiji Olje Lozice te za ulogu u predstavi “Životinjska farma” Georga Orwella u adaptaciji Andrása Urbána i Nataše Antulov u režiji Andrása Urbána, 2015;
  • Nagrada Andreja Blagojević za najbolje ostvarenu žensku ulogu u programu Hrvatske drame u sezoni 2017./2018.: za ulogu Vlade u “Voda” Vladimira Nazora u režiji Matije Ferlina te ulogu u predstavi “Down by law” Mile Čuljak, u režiji mile Čuljak, koja je ujedno proglašena najboljom predstavom sezone