Olivera Baljak

Nacionalna dramska prvakinja

Nakon srednjoškolskog obrazovanja za fizioterapeuta, završava tri godine na riječkom Pravnom fakultetu, jednu godinu na dislociranom studiju zagrebačke Akademije za dramske umjetnosti i dvije godine školuje glas za solo pjevanje na lovranskoj Glazbenoj akademiji Ino Mirković.
Stalna članica Hrvatske drame od 1980.


Uloge u HNK Ivana pl. Zajca

Arna Stojanoska – “Paskvelija”, Ž. Čingo, r: Lj. Georgievski
Adrijana – “Skup”, M. Držić, r: V. Vukmirović
Marija – “Poseta morske tetke tj. tragedija genija”, B. Dimitrijević, r: Z. Sviben
Glumica – “Hamlet”, W. Shakespeare, r. F. Macedonio,
Robinjica – “Hasanaginica”, M. Ogrizović, r: G. Mirković
Mlađa kćer – “Don Juan se vraća iz rata”, Ö. von Horváth, r: V. Vukmirović
Marica – “Dr.” , B. Nušić, r: R. Z. Dorić
Ruža – “San zimske noći”, M. Ilić, r: G. Mirković,
Mira – “HI-FI”, G. Stefanovski, r: V. Vukmirović
Cica – “Svečana večera u pogrebnom poduzeću”, I. Brešan, r: Z. Sviben
Marianne – “Tartuffe”, J. B. P. Moliére, r: D. Munitić
Claire – “Sluškinje”, J. Genet, r: V. Perković
Eugenie – “Buba u uhu”, G. Feydeau, r: V. Gerić
Adela Bonen – “Valcer poručnika Nidrigena”, M. Ilić, r: Lj. Georgievski
Olga – “Moj tata, socijalistički kulak”, T. Partljič, r: V. Vukmirović
Galka – “Balerina”, S. Kokovkin, r: M. Kurić
Colombe – “Colombe”, J. Anouilh, r: V. Vukmirović
Nada – “Orhideja”, F. Hadžić, r: V. Perković
Brina Templin – “Slovenska sauna”, R. Šeligo, r: J. Pipan
Vila / Angelica – “Dumanske tišine”, S. Šnajder, r: Z. Sviben
Afrika / Dama od sveta – “Duhi”, D. Gervais, r: B. Brezovec
Tuzza – “Liolà”, L. Pirandello, r: J. Juvančić
Saloma – “Adam i Eva”, M. Krleža, r: V. Vukmirović
Ester – “Viktor ili dan mladosti”, D. Jovanović, r: M. Međimorec
Rosetta – “Leonce i Lena” – G. Büchner, r: R. Vojvodić
Marija Antonovna – “Revizor”, N. V. Gogolj, r: V. Taufer
Novinarka – “Posjet stare dame”, F. Dürrenmatt, r: Lj. Georgievski
Gospođa Caillon – “Zabulon”, R. de Obaldia, r: V. Vukmirović
Regan – “Kralj Lear”, W. Shakespeare, r: V. Taufer
Mama Flora / Neznanka – “Vježbanje života”, N. Fabrio – D. Gašparović, r: G. Paro
Varja – “Višnjik”, A. P. Čehov, r: N. Mangano
Cica Grancigula – “Dama iz Maxima”, G. Feydeau, r: R. Marčić
Vilma – “Iskušenje”, V. Havel, r: Lj. Georgievski
Apolonija – “Vuci”, M. C. Nehajev – D.Gašparović, r: Ž. Mesarić
Jelena – “Mali trg”, M. Grgić, r: I. Kunčević
Sofija – “Milutun Barač – Život za rafineriju”, D. Gašparović, režija V. Vukmirović
uloga u zboru Canteburyskih žena– “Umorstvo u katedrali”, T. S. Eliot, r: Z. Sviben
Apolonija – “Spes mea in deo est”, M. C. Nehajev – D.Gašparović, r: Ž. Mesarić
Roža – “Klupko”, P. Budak, r: Ž. Orešković
Valerija – “Priče iz Bečke šume”, Ö. von Horváth, r: Z. Sviben
Hannah Jarvis – “Arkadija”, T. Stoppard, r: L. Zappia
Klara – “Plastične kamelije”, D. Lukić, r: N. Delmestre
Pavica de Ponte – “Pjesnikova kob”, T. Maštrović, r: M. Juran
Klara / Melita –”Leda”, M. Krleža, r: Z. Sviben
Lucienne – “Buba u uhu”, G. Feydeau, r: I. Kunčević
Betika – “Velika Tilda”, I. Vidić, r: N. Delmestre
Mira– “Oštarica”, C. Goldoni, r: M. Carić
Stela – “Život je san”, P. Calderón, r: Z. Sviben
Irena – “Kad se mi mrtvi probudimo”, H. Ibsen, r: N. Delmestre
Hermiane – “Raspra”, P. C. de Marivaux, r: J. Kica
3. gospođica, Gospođa Kákonyi, 3. glumica, 3. anđeo – “Doživljaji dobrog vojaka Švejka”, J. Hašek, r: S. Moša
Antonija – “Karolina Riječka”, Zappia hommage a Gervais, r: L. Zappia
Gertruda – “Hamlet”, W. Shakespeare, r: K. Dolenčić
Tašta – “Krvavi svatovi”, F. G. Lorca, r: D. Zlatar Frey
Polina Andrejevna – “Galeb”, A. P. Čehov, r: J. Marković
Erminija – “Mirisi, zlato i tamjan”, S. Novak, r: V. Brešan
Mari Hoff – “Uspon i pad Malog glasa”, J. Cartwright, r: M. Koležnik
Borka Pulastrić – “Magarac”, G. Feydeau, r: L. Keseg
Mama – “Ovaj krevet je prekratak ili samo fragmenti”, N. Mitrović, r: D. Harjaček
Ana – “Ničiji sin”, M. Matišić, r: V. Brešan
Angelika – “Glembajevi”, M. Krleža, r: B. Brezovec
Tubolda – “Lukrecija o’bimo rekli Požeruh”, – Anonimus iz 17. st., r: J. Marković
Olga – “Nedjeljni ručak”,I. Prtenjača, r: T. Pavković
Sestra Mary Regina – “Nunsense”, D. Goggin, r: M. Horvat
više uloga – “Turbofolk”, O. Frljić, r: O. Frljić
Baba, Čovjek u kavezu V, Drugi ljudi iz grada, Zli ljudi, Susjeda ozarena lica, Studentica II, Pijanica, Bogata gospođa, Vojnik I, Ubijeni ljudi, Susjed VI, Žena II, Rođakinja izbjeglica I, Carinik, Časna sestra- “Crnac”, T.Gromača, r: T. Janežič
Zbor žena –”Lizistrata”, Aristofan, r: R. Alfoldi
Gemma Gerbatz ud. Polić – “Da je proklet Kamov”, J. P.Kamov-L. Zappia, r: L. Zappia,
Gospođa Peachum – “Opera za tri groša”, Brecht-Weill, r: E. Miller
Celine – “Sjajno mjesto za nesreću”, D. Karakaš-N.Mitrović, r: D. Matanić
Depresija – “Dabogda te majka rodila”, V. Rudan, r. T. Mandić Rigonat
Kukla – “Baba Jaga je snijela jaje”, D. Ugrešić, r: I. Buljan
Marselina, kućepaziteljica – “Figarov pir”, Beaumarchais, r: R. Alfoldi
Sobarica, Dama u hotelu, Brunelda – “Amerika”, F. Kafka, r: J. Kica
Ona – “Kurva”, V. Rudan, r: Z. Sokolović
ansambl predstava – “Životinjska farma”, G. Orwell, Životinjska farma, r: A. Urban
O. Lozica – “Vincent”, redateljica O. Lozica, više uloga
Pepica – “Sušak, Sušak” , M. Puhovac- O. Dešić, r: E. Liverić
Vera Holler – “Pred mirovinom”, T. Bernhard, r. M. Novosel
Pripovjedačica – “Kasandra”, C.Wolf, r. N. Kokotović
Majka – “Nad grobom glupe Europe”, Horvat – Marković Matthis,  r. S. Horvat
Arsinoe- “Mizantrop”, Jean – Baptist Poquelin Moliѐre, r: Igor Vuk Torbica
Doktorica- “Woyzeck”, Georg Buchner, r: Anica Tomić
Erna– “Predsjednice”, Werner Schwab, r: Bojana Lazić
Papa/ Maria– “Michelangelo”, po drami „Michelangelo Buonarroti” Miroslava Krleže Sebastijan Horvat i Milan M. Marković, r: Sebastijan Horvat


U Operi:
Marfa – “Jalta Jalta”, M. Grgić-A. Kabiljo, r: B. Bogdanov
Golde – “Guslač na krovu”, J. Bock, r: O. Prohić; d:I. Vlajnić


OSTALI ANGAŽMANI

Don Midnight – “Petero lezbijske braće”, Sekretarice, r: L. Zappia, HKD na Sušaku
Ifigenija – “Ifigenija u Aulidi”, Euripid, Ifigenija u Aulidi, r: L. Zappia, HKD na Sušaku
Ines Serrano – “Iza zatvorenih vrata”, J. P. Sartre, r: R. Maurin, HKD na Sušaku
Žena– “Prvi put kad sam ti vidjela lice”, Olja Lozica, r: Olja Lozica, Teatar ITD


Nagrade

1989. Nagrada Zlatni smijeh na DANIMA SATIRE u Zagrebu za ulogu Marie Antonovne u Gogoljevu Revizoru
1989. Nagrada Kazališne zajednice za umjetničke kreacije u predstavama Hrvatske drame za proteklih pet godina
1996. Nominacija za Nagradu hrvatskog glumišta za ulogu Valerije u Priče iz Bečke šume Ödona von Horvátha.
2005. Nagrada “Zlata Nikolić” za najbolje ostvarenje ženske uloge, za ulogu Poline Andrejevne u predstavi “Galeb” A. P. Čehova te ulogu Erminije u predstavi “Mirisi, zlato i tamjan” S. Novaka
2006. Nagrada Grada Rijeke za vrhunska glumačka ostvarenja u predstavama “Jalta Jalta” M. Grgića i A. Kabilja, “Galeb” A.P. Čehova i “Mirisi, zlato i tamjan” S. Novaka
2007. Nagrada “Zlata Nikolić” HNK Ivana pl. Zajca za najbolje ostvarenu dramsku žensku ulogu u sezoni 2006./2007. za ulogu Ane u predstavi „Ničiji sin“ M. Matišića u režiji V. Brešana