FILOZOFSKI TEATAR: NIKOLAJ SCHULTZ
Ovosezonsko izdanje Filozofskog teatra otvara razgovor s mladom zvijezdom sociologije, Nikolajem Schultzom! Schultz je u zadnjih nekoliko godina postao utjecajan glas po pitanjima društvene teorije i ekološkog mišljenja. Sa Srećkom Horvatom podijelit će svoja razmišljanja o suvremenom svijetu, ali i „novom egzistencijalizmu za doba antropocena“.
Filozofski teatar je kulturni i diskurzivni program koji su 2014. godine osnovali tadašnja intendantica zagrebačkog HNK Dubravka Vrgoč i filozof Srećko Horvat. U osam godina koliko se odvijao u HNK u Zagrebu, program je vrlo brzo postao jedan od najpopularnijih kulturnih sadržaja uz brojnu publiku, nekad i po tisuću ljudi i u auditoriju i na pozornici. Zamišljen je kao razgovor domaćina Srećka Horvat a i gosta ili gošće, uglednih književnika i glumica, filozofkinja i glazbenika, ekonomista, pa i Nobelovaca.
Nikolaj Schultz (Aarhus, 1990 ) je danski sociolog koji je bio blizak suradnik s čuvenim francuskim filozofom Brunom Latourom (1947. – 2022.), s kojim je i napisao knjigu „Memorandum o novoj ekološkoj klasi“ (izdao na hrvatskom AGM). Iste godine Schultz je objavio knjigu „Land Sickness“ (2023), hibridni tekst koji on naziva „auto-entografikcijskim esejem“ o sociološkim i egzistencijalnim pitanjima antropocena. U međuvremenu je postao jedan od začetnika „novog egzistencijalizma za doba antropocena“.
*Razgovor će se održati na engleskom jeziku
Bruno Latour i Nikolaj Schultz Memorandum o novoj ekološkoj klasi
Bruno Latour je petnaestak godina radio na pitanjima političke filozofije u vezi s onim što je nazvao Novim klimatskim režimom. Nikolaj Schultz dovršava doktorat iz sociologije na Sveučilištu u Kopenhagenu o onome što sam naziva geosocijalnim klasama. Obojica ne zauzimaju službenu poziciju u nekome od ekoloških pokreta, ali su svjesni potrebe da se političkim artikulacijama ekologije dade jedna šira osnova od one dosad mobilizirane. To je ono što ova dva autora ovlašćuje da sastave privremeni popis točaka o kojima bi bilo važno zajedno promišljati kako bi se pojačalo raznoliko djelovanje aktivista i brojnih političkih vođa. Budući da je stil memoranduma, nema nijansi ni bilješki.
Memorandum:
Bilješke koje vodimo da nešto lakše zapamtimo; metonimijom: bilježnica, notes u koji zapisujemo ono što želimo zapamtiti.
Bilješka o važnoj temi koju je napisao diplomatski predstavnik izloživši stajalište svoje vlade o određenom pitanju vladi kod koje je akreditiran.