Ne propustite pogledati generacijsku priču o ljubavi i prijateljstvu, “Malog princa”!

7. travnja 2026.

Čovjek samo srcem dobro vidi“, jedan je od najpoznatijih citata iz omiljenog „Malog princa“ koji se vraća na pozornicu riječkog HNK Ivana pl. Zajca. Generacijska priča oživjet će kroz baletni pokret u koreografiji Lukasa Zuschlaga, a na glazbu Aleksandre Naumovski Potisk 8., 9., 18. i 21. travnja.

Roman „Mali princ“ francuskog književnika Antoinea de Saint-Exupéryja objavljen je 1943. godine, ali teme koje obrađuje ostaju aktualne. Riječ je o knjizi koja od svog nastanka prati mnoge generacije i svojom nas vizijom ljudskih vrijednosti potiče da ih tražimo u sebi. Književno remek-djelo doživjelo je mnoštvo prijevoda i vjerojatno nema police s knjigama nigdje u svijetu na kojoj ne bi imalo svoje mjesto.

Ova baletna verzija obrađuje teme poput usamljenosti, prijateljstva, ljubavi i gubitka. Iako na prvi pogled fantastična, priča suprotstavlja svijet dječje mašte racionalnosti odraslih. Kazališni umjetnici vode publiku svih generacija u “kazalište planeta”, u čarobni svijet i u svakodnevni život. “Mali princ” je autobiografska priča koja i danas buni duhove i u tom pogledu ostaje tajanstvenom. Istovremeno, to je i univerzalna poruka o istini – ona nije uvijek nadohvat ruke i nije samorazumljiva – da bismo je spoznali, moramo gledati drugim očima, moramo gledati srcem.

Premijera u “Zajcu” doživjela je oduševljenje kritike i publike. Za Radio Korzo Gloria Fabijanić Jelović istaknula je:

Balet „Mali princ“ bio je čista magija, fantastična glazbena partitura skladateljice Aleksandre Naumovski Potisk, vjerno je zvučno, različitih glazbenih žanrova, dočarala priču koja je maštovito oslikana  vrhunskom koreografijom  Lukasa Zuschlaga, maštovitim kostimima Ine Ferian i magličastim, snovitim video projekcijama Stelle Ivšek, a sve dodatno zaokruženo svrsishodnom scenografijom Matjaža Arčana i rasvjetom Andreja Hajdinjaka. Riječki baletni plesači bili su vrhunski uigrani, elastičnih pokreta, zanimljivih figura i preciznog plesa na špicama, ali ono što posebno treba istaknuti je da su u ovoj prekrasnoj izvedbi pokazali i blistave glumačke i glasovne sposobnosti, na čemu im zaista treba glasno čestitati jer su plesnim pokretom i glumačkim izrazom, s puno komičnih elemenata, vrlo uvjerljivo ispričali ovo iskreno i poetsko djelo.”


Više informacija o dostupnim mjestima za balet “Mali princ” u našem Kazalištu možete pročitati ovdje.